Siyaset
10 Haziran 2024 ( 1 izlenme )

İYİ Partili Çıray'ın TSK operasyonuna yönelik söylemleri tartışma yarattı: ABD'ye haber verildi mi sizce teröristler ne yaptı?

İYİ Partili Çıray'ın TSK operasyonuna yönelik söylemleri tartışma yarattı: ABD'ye haber verildi mi sizce teröristler ne yaptı?

TSK'nın Kuzey Irak ve Suriye'deki hava harekatının ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bulunan İYİ Parti üyesi Aytun Çıray'ın kullandığı sözler büyük tartışma yarattı. Çıray, "18 Kasım'da resmen vatandaşlarını uyardı ve 'önümüzdeki günlerde Kuzey Suriye ve Kuzey Irak'ta Türk askerinin harekat yapacağını' duyurdu. ABD'ye bilgi verildi mi? Sizce teröristler ne yapmıştır?" dedi.

13 Kasım Pazar günü İstiklal Caddesi'nde meydana gelen ve 6 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyinde ve Suriye'de teröristlerin üs olarak konuşlandırılan bölgelerine "PençeKılıç havadan harekat" düzenledi.

TOPRAKLARIMIZA YAPILAN SALDIRILARDA ÜS OLARAK KULLANILAN BÖLGELER YOK EDİLMİŞTİR
Bakanlıktan gece yapılan uçuş operasyonlarına ilişkin yapılan açıklamada, "PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek; Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak, terörü kaynağında yok etmek maksadıyla; Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere PençeKılıç Hava Harekatı icra edilmiştir."

İYİ PARTİ'Lİ CİRAY'DAN TARTIŞMA YARATACAK PAYLAŞIM
İyi Parti İzmir'deki Genel Başkan Yardımcısı ve liderin danışmanı Aytun Çıray, Türk Silahlı kuvvetlerinin Suriye ve Kuzey Irak'a düzenlediği hava saldırılarının ardından tartışmalı bir paylaşım yaptı.

"ABD HABERDAR MIYDI?"
Aytun Çıray, "Pilotlarımız aslan gibi Suriye'nin kuzeyine hava operasyonu yapıyorlar. Ancak 18 Kasım'da resmen vatandaşlarını uyardı ve 'önümüzdeki günlerde Kuzey Suriye ve Kuzey Irak'ta Türk askerinin harekat yapacağını' duyurdu. ABD'ye bilgi verildi mi? Sizce teröristler ne yapmıştır?" 

Bunlar da İlginizi Çekebilir