Siyaset
10 Haziran 2024 ( 1 izlenme )

Hamas liderinin ofisi de oradaydı! İsrail, Filistin devlet kurumlarının bulunduğu bölgeyi yerle bir etti

İsrail, Gazze'nin ErRimal Mahallesi'nde büyük çaplı bir saldırı düzenleyerek hükümete ait binaları ve Hamas'a ait kurumları hedef aldı. 30 bin kişinin yaşadığı bu bölgede, Hamas'ın Gazze sorumlusu Yahya Sinvar ve Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin ofisleri de bulunmaktaydı. İsrail ordusu, saldırılar sonucunda bölgedeki neredeyse tüm binaları yerle bir etti. Patlama sesleri ve yükselen siyah dumanlar, bölgedeki yıkımın boyutlarını gözler önüne serdi.

Saldırının hedef alındığı "Filistin Camisi Meydanı" adlı bölgede, Hamas'a ait kurumlar, onlarca bina ve yüzlerce konut bulunuyordu. Hamas liderleri Yahya Sinvar ve İsmail Heniyye'nin ofisleri, aynı zamanda Yüksek Yargı Konseyi binası da saldırılar sonucunda tahrip oldu.

Olaylar neticesinde boşaltılan, ancak öncesinde yaklaşık 30 bin kişinin yaşadığı bölgede, Hamas liderlerinin ofisleri ve devlet kurumlarının yıkılması büyük bir yıkıma neden oldu. Gazze'ye yönelik saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 20 bini aşarken, 53 bin 320 kişi de yaralandı. Hamas'ın İzzeddin elKassam Tugayları, sürekli ihlallere karşı bir yanıt olarak 7 Ekim'de İsrail'e karşı kapsamlı bir saldırı başlatmıştı. Ancak İsrail, 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda büyük bir can kaybına neden oldu. Bu süre zarfında en az 8 bin çocuk, 6 bin 200 kadın olmak üzere 20 binden fazla Filistinli yaşamını yitirirken, 52 bin 320 kişi yaralandı. Sivil altyapıya yönelik saldırılar devam ederken, İsrail ordusunun açıklamalarına göre, 7 Ekim'den itibaren 137'si karadan işgal sürecinde olmak üzere 469 asker öldü.

Bunlar da İlginizi Çekebilir